28.09.2015 | Najzlato.sk

Ako si vybrať šperk pri alergii na zlato?

Poradenstvo

Alergie v súčasnosti trápia čoraz viac ľudí. Medzi tie, ktoré komplikujú život najmä dámam, patrí aj alergia na zlato. Nemôcť si nasadiť obľúbený zlatý prsteň je pre každú ženu nepríjemná skúsenosť. Máte alergiu na zlato, no napriek tomu si chcete dopriať pekný zlatý šperk? Pomôžeme vám so správnym výberom.

Problematické biele zlato

Ako sa alergia na zlato prejavuje? Zväčša ako každá iná: začervenaním pokožky, svrbením či pálením. Treba však zdôrazniť, že alergia na samotné žlté zlato je len veľmi zriedkavá. Alergické reakcie sa spravidla spájajú s bielym zlatom, a to kvôli rôznym prímesiam, ktoré biele zlato obsahuje. Tie sa doň pridávajú na vylepšenie niektorých vlastností šperku, pretože zlato je pomerne krehký kov.

Zdroj: http://www.getholistichealth.com/wp-content/uploads/2012/12/Wrist-Allergy.jpg

 

Vyhnite sa niklu

Keď hovoríme o prímesiach bieleho zlata, ktoré môžu spôsobovať alergickú reakciu, na prvom mieste je nikel. Ten sa v rozličných množstvách bežne nachádza na povrchu zlatých šperkov. Najväčšie problémy môže alergikom spôsobiť postupné uvoľňovanie niklu, ktoré sa zvyčajne objavuje pri menej kvalitných šperkoch. Podstatne vhodnejšie je v tomto smere paládium. Tento kov je plnohodnotnou náhradou niklu a kontakt s ním žiadne alergické reakcie nevyvoláva.

Zdroj: http://www-static.weddingbee.com/pics/202977/100_4222.JPG

 

Rýdzosť zlata rozhoduje

Aké šperky teda môžu nosiť aj alergici na zlato? Ako sme už spomenuli, bezpečnejšie je žlté zlato, pretože neobsahuje prímesi na skvalitnenie vlastností šperku. Aspoň nie v takej miere, aby sa to mohlo prejaviť zo zdravotného hľadiska. Ak si chcete zaobstarať zlaté náušnice a preferujete biele zlato, skúste pred kúpou zistiť ich rýdzosť. Čím menej karátov, tým viac niklu. Čím viac karátov, tým menšia pravdepodobnosť alergickej reakcie. Výber šperku zo zlata môžete konzultovať aj s lekárom, ktorý vám spresní, ako veľmi musíte nosenie zlatých ozdôb prispôsobiť nevítanej alergii.

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on