03.08.2015 | Najzlato.sk

STAROSTLIVOSŤ O ZLATÉ ŠPERKY POČAS LETA

News | Poradenstvo

Leto je v plnom prúde, dovolenková sezóna odštartovaná a ženy chcú byť prirodzene parádnice za každého počasia a v každej situácii. Overenou klasikou medzi všetkými šperkmi je zlato. Dokáže oslniť, krásne sa ligoce a patrí medzi stálice, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Aby nám však jeho životnosť vydržala čo najdlhšie, treba dbať o správnu údržbu a vedieť, kedy je vhodné ho na chvíľu odložiť bokom.

Zlaté šperky sú jednoducho v kurze. Siahame nielen po klasickom žltom, tradičnom červenom alebo modernom bielom zlate, tí odvážnejší dokonca po ich kombinácii, ktorá upúta svojou zaujímavosťou.

Ak teda zvažujeme kúpu nového prírastku do šperkovnice, mali by sme vedieť, podľa akých kritérií si máme zlaté šperky vyberať, aby sme s ich kvalitou a životnosťou boli spokojní. V prvom rade si musíme uvedomiť na akú príležitosť budeme kupovaný šperk nosiť. Či to bude šperk na bežné každodenné nosenie alebo príležitostný šperk pre výnimočné situácie. Vhodným výberom sa zo šperku budeme tešiť veľmi dlho.

 

Zlaté šperky môžeme rozdeliť do troch základných skupín, a to:
1. Jednoduché šperky – sú menej zdobené, ale majú kvalitné vyhotovenie. To sú napríklad rôzne retiazky, prstienky, náušnice, teda jednoduché šperky na každodenné nosenie.

2. Elegantné šperky – tie už môžu obsahovať rôzne povrchové úpravy, bývajú niekedy aj duté, a taktiež môžu obsahovať rôzne kamienky a perličky, ktoré sú väčšinou syntetické.

3. Luxusné šperky – sú to šperky s pravými kameňmi alebo morskými perlami, briliantové šperky, unikátne a exkluzívne šperky.

 

Nie je zlato ako zlato

Zlato v rýdzej podobe je priveľmi mäkké a v zlatníctve sa takmer nepoužíva. Pridaním rôznych prímesí dosahujeme vhodnú farbu, tvrdosť a lesk. Optimálne je 14 karátové zlato označované aj 585/000. Je zo všetkých najpredávanejšie a určite neurobíte chybu, ak si vyberiete šperky práve tejto rýdzosti. 14 karátové zlato má veľa výhod, preto je aj v našich končinách také obľúbené. Nie je preto náhodou, že si ľudia obľúbili práve túto rýdzosť, keďže aj jej mechanické vlastnosti sú veľmi dobré. „V praxi sa stretávam že takéto šperky sa bežne dedia. Ľudia si k nim vytvárajú citový vzťah. Nižšie rýdzosti neodporúčam nakoľko sú náchylnejšie na oxidáciu, takže by mohli vplyvom potu černieť, navyše ľudom citlivým na kovy by mohlo spôsobiť alergickú reakciu“, tvrdí Milan Ďurian, zlatník spoločnosti www.najzlato.sk, ktorý so šperkami pracuje viac ako 20 rokov. Cenový rozdiel nie je až taký veľký, navyše obrovskou výhodou zlatých šperkov je ich pridaná hodnota. Teda ak nám šperk už doslúži alebo sa nám z akéhokoľvek dôvodu znepáči, nemusí ležať doma nevyužitý, ale môžeme ho predať alebo vymeniť za nový. U iných šperkov takáto výhoda nie je.

najzlato.sk

 

 

Slaná voda, termálne pramene, ozdobné kamienky

Určite aj vy poznáte vo svojom okolí niekoho, bez koho si zlatú ozdobu neviete predstaviť. Zlatý šperk je ich súčasťou a nedávajú ho dole za žiadnych okolností, dokonca ani na dovolenke pri mori. „Ak si zvolíme správny druh šperku aby nás neobmedzoval, morská voda mu nevadí dokonca ho  môže aj prirodzene vyčistiť. Pri jemnejších šperkoch by som odporučil dávať si väčší pozor na kamienkových plážach, každopádne k moru sa šperky hodia“, hovorí zlatník Milan Ďurian z www.najzlato.sk. Ak sa chcete počas leta skrášliť a upútať pozornosť niečím nezvyčajným, určite sa vám to podarí moderným letným šperkom ako členkovou retiazkou, retiazkou okolo pásu alebo prstienkom na nohu. Sú to neprehliadnuteľné letné doplnky a takéto šperky sa dajú pekne doladiť, aby podčiarkli vašu osobnosť.

Mnohí z nás vymenia dovolenku pri morskom pobreží za oddych a relaxáciu na Slovensku, a namiesto kúpania sa v mori, skočíme do bazéna alebo sa vyčľapkáme v termálnej vode. „Voda v bazénoch v aquaparkoch alebo na kúpaliskách nemá výrazne negatívny vplyv na zlaté šperky. Určite by som odporučil šperky skladať dolu ak sa chystáte do liečivých, minerálnych a termálnych kúpeľov, kde by šperky prišli do styku zo železitou vodou. Takáto voda môže zanechať stopy oxidácie“, hovorí zlatník Milan Ďurian. Ak si predsa len pred vstupom do bazéna šperk zabudnete zložiť, nezľaknite sa ak vám zmení farbu, navštívte zlatníka a ten šperku prinavráti stratený lesk.

Mnohé zlaté šperky sú ozdobené a skrášlené rôznymi kameňmi. Tie však robia nejednému vrásky na čele, pretože sa bojíme, či sa pri kúpaní nemôžu odlepiť. „V zlatých šperkoch sú kamienky osadené v lôžku a každý kamienok je samostatne uchytený do zlata, v žiadnom prípade nie je nalepený, teda nie je možné aby sa vplyvom vody uvoľnil. Pozor treba dávať najmä na mechanické poškodenie napríklad pri športe a podobne. Odporučil by som dať pred letnou sezónou skontrolovať zapínanie na náušniciach, na retiazkach, poprípade upraviť veľkosť prsteňa. Takto môžeme predísť strate šperku“, radí Milan Ďurian.

 

Kozmetické prípravky uberajú lesk

Poznáte to, každá žena má plnú nielen skriňu, ale aj kúpeľňu a kozmetickú tašku. Neodmysliteľnou súčasťou každej dámy sú jej kozmetickí pomocníci ako deodoranty, parfumy, telové mlieka, lak na vlasy a v lete aj opaľovacie krémy. Takáto kozmetika bežným zlatým šperkom nevadí, aj keď im trochu uberá z lesku. Preto je potrebné dať šperky raz za čas vyčistiť, aby vyzerali opäť ako nové. Ak sa chcete skrášliť do spoločnosti, napríklad na večeru luxusným šperkom ako je náhrdelník alebo náušnice, takéto šperky sa dávajú úplne nakoniec, až keď je dáma pripravená, oblečená, má spravený účes a mejkap. Šperky rozhodne nestriekame lakom na vlasy alebo parfumom. Tie by ich totiž mohli poškodiť. Šperk si teda nasaďte úplne na záver, ako takú čerešničku na torte.

 

Neskúšajte „zaručené“ recepty

Dovolenku ste si poriadne užili, nachytali bronz, vykúpali a odpočinuli a vašim šperkom ste dali poriadne zabrať. Teraz vás čaká návrat domov a tak, ako sa postaráte o svoje použité oblečenie, je potrebné postarať sa aj o šperky. Pretože o každú vec, ktorú si vážime a chceme aby bola stále pekná sa treba starať. Je však vhodné aby sme čistili šperky samy doma alebo máme radšej vyhľadať odborníka? Hoci máte doma vhodné prostriedky a chcete sa s láskou o vaše šperky postarať na vlastnú päsť, nie vždy je to tá správna voľba. „Neodporúčam "zaručené" recepty, aj keď ich je na internete mnoho, najmä preto, že môže dôjsť k strate farby prírodných kameňov alebo k mechanickému poškodeniu. Šperk si môžeme takto natrvalo poškodiť. Ak šperk zveríme do rúk zlatníka odborne ho vyčistí, skontroluje, prehliadne či nie je uvoľnení kameň alebo či je v poriadku zapínanie. Takto môžeme predísť strate, navyše takýto servis o šperky nie je až taký drahý“, tvrdí Milan Ďurian.

 

Tip na záver

Takže milé dámy, ani v lete sa nemusíte vzdať svojich obľúbených šperkov a kľudne môžete chodiť vyparádené. Len si treba dávať pozor na ich mechanické poškodenie, odložiť ich ak chcete navštíviť termálne kúpele a občas zájsť k odborníkovi, aby vám šperky vyčistil. Takto vás budú dlho skrášľovať a robiť vám radosť.

 

foto: koláže produktov najzlato.sk

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on

A photo posted by Najzlato (@najzlato.sk) on